W Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie w części poświęconej historii Węgier znajduje się wystawa dotycząca II wojny światowej.
Pro Patria Poland Team - promujemy i popularyzujemy historię, kulturę, tradycję i zabytki Polski. Tworzymy filmy i blogi po polsku, angielsku, niemiecku.
środa, 25 września 2024
II wojna światowa w zbiorach Węgierskiego Muzeum Narodowego
wtorek, 24 września 2024
Węgierski Mickiewicz - Janos Arany
Przed wejściem do gmachu Węgierskiego Muzeum Narodowego znajduje się pomnik wybitnego poety węgierskiego Jonasa Arany (1817 - 1882), realistyczne dzieło Alajosa Strobla z 1893 r.. Obok poety widzimy po bokach bohaterów jego słynnej trylogii "Toldi": Miklósa Toldiego i Piroskę Rozgonyi, jego ukochaną.
Arany był uczestnikiem rewolucji 1848–49 i jest uznawany za największego węgierskiego epika. Zasłynął poematami epickimi (trylogia "Toldi"), balladami, utworami patriotycznymi i lirykami, m.in. cykl Öszikék (Jesienne kwiaty). Był także tłumaczem na węgierski m.in. utworów W. Szekspira i Arystofanesa.
sobota, 21 września 2024
Budynek Węgierskiego Muzeum Narodowego
Posągi portyku zostały wykonane przez Rafaela Montiego z Mediolanu. Jedną z nich jest słynna statua alegorycznej postaci Węgier, trzymającej tarczę z węgierskim herbem. Po bokach tej postaci znajduje się Nauka po jednej stronie i Sztuka po drugiej.
piątek, 20 września 2024
Węgierska panna młoda - Hungarian Bride
Węgierska panna młoda - "Hungarian Bride" - to wystawa czasowa znajdująca się w Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie, która ukazuje historię małżeństw, narzeczeństw i romansów na Węgrzech. Prowadzi ona zwiedzających przez historie małżeńskie z ostatnich 500 lat, zaczynając od XVI wieku, skupiając się na rozwoju społecznej roli kobiet. Historie setek znanych i nieznanych kobiet, zwyczaje, stroje weselne, dodatki i listy miłosne, które opowiadają historię zmiany ról kobiet oraz wnikają w problematykę ślubną i małżeńską.
czwartek, 19 września 2024
Rzymskie lapidarium w Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie
Lapidarium to kolekcja rzymskich reliktów kamiennych Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie.
Znajduje się w piwnicach pod południowym dziedzińcem głównego budynku muzeum. Ten zbiór uzupełnia naszą wiedzę historyczną, dotyczącą rzymskiej prowincji Panonii, w okresie, z którego zachowało się niewiele danych z innych źródeł.
Są to kamienne naczynia z urnami, nagrobki, sarkofagi, elementy pomników grobowych przypominające małe świątynie, ołtarze wotywne poświęcone bóstwom i inskrypcje dotyczące projektów budowlanych. Inskrypcje na kamieniach dostarczają informacji o składzie ludności prowincji, strukturze społeczeństwa rzymskich osadników i urzędach pełnionych przez przybyszów.
Zawierają również dane dotyczące życia gospodarczego, miejsc, w których stacjonowali żołnierze i pochodzenia tych żołnierzy. Wydarzenia w wojnie i polityce można również wywnioskować z inskrypcji (budowa punktów straży wojskowej wzdłuż granicy Dunaju i wizyty cesarza w wielu miastach i bazach wojskowych w prowincji). Na podstawie nieopisanych kamiennych reliktów, które są wykonane w reliefie, można zapoznać się z rzymskimi zwyczajami pogrzebowymi, strojami epoki i innymi elementami codziennego życia mieszkańców prowincji.