wtorek, 19 kwietnia 2022

Browary Haberbusch i Schiele w powstaniu warszawskim

 
Po zajęciu Warszawy jesienią 1939 roku browar Haberbusch i Schiele znalazł się pod administracją niemiecką i funkcjonowały do powstania warszawskiego.


W październiku 1943 niemiecki Sąd Doraźny skazał syna współwłaściciela przedsiębiorstwa Jerzego Antoniego Schielego za działalność konspiracyjną na karę śmierci; został on rozstrzelany w grudniu tego samego roku.
W czasie powstania warszawskiego magazyny browarów Haberbusch i Schiele przy ul. Grzybowskiej 58 (wejście od ul. Ceglanej 4/6), w których znajdowały się m.in. duże zapasy jęczmienia, stały się ważnym źródłem żywności dla mieszkańców Śródmieścia. Ze zboża przygotowywano m.in. zupę plujkę.

Po wojnie zniszczenia zakładów oceniano na 70%. Z wywiezionych z Warszawy maszyn odzyskano jedynie aparaturę z Fabryki Wódek i Likierów przy ul. Ceglanej. W piwnicach zniszczonego browaru znajdowało się kilka tysięcy hl piwa, które sprzedano w marcu i kwietniu 1945.

Wiesław Chrzanowski Jan GrużewskiStanisław Kopf (1957) Dni Powstania, Kronika Fotograficzna Walczącej WarszawyWarszawa: PAX, ss. 261

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz