Książka - Jezuickie misje ludowe na Śląsku

wtorek, 8 lipca 2025

Zagrożenie ze Wschodu (VII). Muzeum wojska w Pradze Żiżkov.


Ostatnia, siódma sekcja, zamykająca pierwszą część wystawy Muzeum Armii Žižkov w Pradze, nosi nazwę "Zagrożenie ze Wschodu". Duża liczba eksponatów przedstawia okres po wojnie trzydziestoletniej, zmagania Europy z Turkami osmańskimi. Wystawiona jest zbroja dowódcy kawalerii, wystawione są nowoczesne karabiny skałkowe, a także rzadka skórzana armata z herbem Wielkiego Księcia Toskanii. Lufa jest wąska, a wszystko pokryte warstwami skóry; dzięki temu armata była łatwa do przenoszenia. W całej wystawie znajdują się również wolnostojące eksponaty, takie jak karabiny forteczne z różnymi typami mechanizmów spustowych. 









poniedziałek, 7 lipca 2025

Wojna trzydziestoletnia (VI) w muzeum wojska w Pradze Żiżkov


Wojna trzydziestoletnia to szósta część serii w muzeum wojska w Pradze Żiżkov. Przedstawia bitwy z lat 1618-1648. Każda gablota poświęcona jest konkretnemu typowi armii: artylerii, piechocie, kawalerii. Każda zawiera broń, a także nakrycia głowy i akcesoria - na przykład beczkę prochu lub bandolier muszkietera (pas na piersi z pojemnikami na proch). Imponujące są dioramy z ołowianymi żołnierzykami przedstawiającymi potyczkę kawaleryjską lub formację pikinierów. Są też trzy duże manekiny: muszkieter, pikinier i kirasjer. Nad tą częścią wystawy znajduje się wystawa poświęcona bitwie pod Białą Górą w 1620 r. i egzekucji dwudziestu siedmiu czeskich lordów w 1621 r. Dominującym eksponatem jest miecz kata. W centralnej gablocie ekspozycyjnej znajdują się czaszki z ranami ciętymi, kłutymi lub postrzałowymi z bitwy pod Białą Górą, a także bawarski sztandar kawalerii Ligi Katolickiej. Jest to jeden z najstarszych zabytków weksylologicznych zachowanych na czeskim terytorium.













niedziela, 6 lipca 2025

Wiek burz XVI wiek (V) - Muzeum wojska w Pradze Żiżkov


Piąta część wystawy w muzeum wojska w Pradze poświęcona jest bitwom chrześcijaństwa z islamem w XVI wieku, nosi nazwę: "Nowy wiek - wiek burz". Dotyczy ona początku ery nowożytnej. Jednym z uderzających elementów jest ekspozycja broni Turków osmańskich, ale jest też uzbrojenie z armii chrześcijańskich. Na wystawie znajduje się kirys z ryciną Madonny lub morion (hełm) z ryciną mężczyzny modlącego się do Jezusa. W tej sekcji pokazano większą liczbę modeli armat. Są to funkcjonalne modele, które były używane do strzelania w pomieszczeniach. Modele były produkowane jako pomniejszone „prototypy”, zanim stworzono solidne formy do dużych armat.









sobota, 5 lipca 2025

Zbrojownia (IV). Muzeum wojska w Pradze (Armadni muzeum Žižkov)


Czwarta sekcja w Muzeum wojska w czeskiej Pradze to Zbrojownia. Tutaj prezentowane są najpiękniej wykonane bronie i elementy zbroi danej epoki. Jedna z gablot poświęcona jest rapierom (broń ostra), które były przeznaczone do pojedynków szlacheckich, są też liczne hełmy, malowane tarcze używane do celów reprezentacyjnych lub ceremonialnych. Wystawiane są również miecze katowskie. Są to zawsze oryginały sprzed kilkuset lat. Eksponaty są zaaranżowane w zbrojowni pomysłowo pod względem kompozycji, z naciskiem na ogólny efekt estetyczny.






























piątek, 4 lipca 2025

Husyci (III). Muzeum wojska w Pradze (Armadni muzeum Žižkov)


Epoka husycka to nazwa trzeciej sekcji w muzeum wojska w Pradze Żiżkov, w której dominuje duża scena z wałem wozowym. Została wykonana ręcznie w profesjonalnym warsztacie specjalizującym się w eksponatach historycznych. W pobliżu wału wozowego można zobaczyć różne typy wojowników husyckich: strzelca z kuszą, strzelca z małą bronią palną – pistoletem (czeskim wynalazkiem, od którego pochodzi również nazwa pistoletu) i cepowca, czyli wojownika z cepem, typową bronią husycką. Scena zawiera oryginalną armatę komorową na burgundzkim wozie z XV wieku. Następnie w gablotach prezentowana jest wystawa wczesnej broni palnej, a także hełm – taca, żelazny kapelusz i buława, typowa broń dowódców-hetmanów. Unikatem na skalę światową jest trójlufowy karabin z północnych Włoch, pochodzący z około 1500 roku, który oprócz trzech luf odpalanych lontem ma również cztery krótkie lufy pistoletowe wbudowane w kolbę.