Meczet Tzistarakis, znajdujący się przy ulicy Monastiraki w centrum Aten, został zbudowany w 1759 roku przez osmańskiego gubernatora Aten, Moustapha Agha Tzistarakis. Obecnie służy jako oddział Muzeum Greckiej Sztuki Ludowej.
Według tradycji gubernator Tzistarakis wykorzystał jedną z kolumn Olimpii do wyrobienia wapna na budowę, co doprowadziło do jego zwolnienia, gdyż Turcy uznali to za świętokradztwo przywołujące na miasto mściwe duchy – co miał potwierdzić wybuch zarazy w Atenach w tym samym roku. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że Tzistarakis korzystał z kolumny z pobliskiej Biblioteki Hadriana.
Meczet był również znany jako Meczet Niskich Studni lub Meczet Dolnego Rynku ze względu na bliskość starożytnej ateńskiej agory. Podczas rewolucji greckiej starsi miasta wykorzystywali budynek jako salę posiedzeń. Po uzyskaniu przez Grecję niepodległości budynek był wykorzystywany na różne sposoby: w marcu 1834 roku odbył się w nim bal na cześć greckiego króla Ottona. Budynek służył także jako koszary, więzienie i magazyn.
W 1915 roku budynek został odbudowany pod kierunkiem architekta Anastasiosa Orlandosa i następnie do 1973 roku służył jako Muzeum Rzemiosła Greckiego, dziś w obiekcie znajduje się filia muzeum z kolekcją ceramiki V. Kyriazopoulosa. W 1981 roku budynek został zniszczony przez trzęsienie ziemi i ponownie otwarty dla zwiedzających w 1991 roku.
Meczet ma plan kwadratu i dwa piętra. Dolna kondygnacja na poziomie placu mieści sklepy, górna kondygnacja to właściwa sala modlitewna. Jest ona sklepiona kopułą na ośmiokątnym bębnie. Mihrab znajduje się pośrodku wschodniej ściany z półkopułą na końcu. Wejście do sali modlitewnej znajduje się w ścianie zachodniej, a nad drzwiami znajduje się napis założycielski. Po zachodniej stronie meczetu znajduje się portyk z trzema łukami i trzema kopułami. Minaret, który znajdował się w południowo-zachodnim narożniku meczetu, ale został zburzony w latach 1839–1843.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz