Zamek Karababa znajduje się na wzgórzu Fourka na wybrzeżu Beocji w Grecji. Jego położenie było strategiczne, ponieważ nadzorował cieśninę i miasto Chalkidę. Wzgórze zostało ufortyfikowane po raz pierwszy w okresie rzymskim, ale z pewnością nie było ufortyfikowane w okresie bizantyjskim, weneckim i pierwszych wiekach panowania osmańskiego.
Twierdza, którą widzimy dzisiaj, została zbudowana przez Turków w 1684 roku, aby chronić Chalkidę przed atakami Wenecjan. Została zaprojektowana przez Wenecjanina Gerolimo Galopo na podstawie europejskich wzorów.
Fort został bezskutecznie oblężony przez Morosiniego w 1688 roku, a Turcy zdołali go utrzymać aż do wyzwolenia Grecji, kiedy to przekazali go państwu greckiemu.
Południowa część muru jest w dobrym stanie, można tam też zobaczyć dwie rosyjskie armaty z XIX wieku.
Jedyna brama twierdzy znajduje się po południowo-wschodniej stronie muru.
Na wschodniej ścianie dziedzińca, między bramą a wschodnią wieżą, można zobaczyć kościół z dzwonnicą pod wezwaniem proroka Eliasza, który jest jedynym dobrze zachowanym budynkiem i pochodzi z 1895 roku.
Zachodni koniec muru zajmuje wieża z siedmioma ścianami, co świadczy o wysoce obronnej konstrukcji twierdzy.
Wejście do wieży prowadzi przez wąski sklepiony korytarz, który wygląda jak labirynt. Znajduje się tam bezpłatna wystawa muzealna: „Fragmenty miasta: wystawa średniowiecznych rzeźb z Chalkidy”, która składa się z rzeźb kościelnych, świeckich i nagrobnych zabytków miasta, datowanych od czasów wczesnochrześcijańskich do XIX wieku.
Z murów twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Chalkidę i wody zatoki oraz cieśnin oddzielających kontynent od wyspy Eubei.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz