wtorek, 7 stycznia 2025

Siedziba gestapo i bezpieki w dawnym klasztorze norbertanek w Busku-Zdroju

Więzienie oraz jednocześnie częściowo siedziba komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Busku-Zdroju mieściły się w Zespole Poklasztornym Norbertanek w Busku na ul. Sądowej 7 w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła farnego po wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku. W czasie II wojny światowej został zajęty przez Gestapo i wykorzystywany jako jej siedziba oraz katownia i więzienie w jednym. Od stycznia 1945 roku po wkroczeniu Sowietów przeznaczenie obiektu nie uległo zmianie. Budynek ten stał się główną siedzibą bezpieki w tym mieście. Dziś właścicielem obiektu jest Urząd Miasta. W zdecydowanej większości jest to pustostan, podczas mojej wizyty w lutym 2024 r. wyglądał na budynek zaniedbany. Jedynie niewielką część w południowym skrzydle kompleksu użytkuje sąsiadująca z obiektem parafia rzymskokatolicka (mieści się tam Biblioteka Parafialna). Kompleks ma kształt zamkniętego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. W kilku oknach na parterze zachowały się kraty prawdopodobnie pochodzące z okresu użytkowania obiektu przez UB.






niedziela, 5 stycznia 2025

Leszek Czarny w Busku-Zdroju

Rzeźba przedstawia postać księcia Leszka Czarnego, który w 1287 roku nadał Buskowi prawa miejskie, czyniąc je ważnym ośrodkiem w regionie. Książę został uchwycony stojąc w pełnej zbroi trzyma miecz w dłoni.
The sculpture depicts Prince Leszek the Black, who in 1287 granted Busk city rights, making it an important center in the region. The prince is captured standing in full armor, holding a sword in his hand.