Książka - Jezuickie misje ludowe na Śląsku

wtorek, 17 czerwca 2025

Slavin na cmentarzu Wyszehradzkim w Pradze (III)


Pomysł zbudowania honorowego grobowca dla wybitnych postaci czeskiej kultury zrodził się w XIX wieku i stał się możliwy w 1889 roku dzięki hojnej darowiźnie burmistrza Smíchova, Petra M. Fischera. Projekt architektoniczny stworzył Antonín Wiehl, a dekorację rzeźbiarską wykonał Josef Mauder. Uroczyście ukończony w 1893 roku, Slavín stał się miejscem wiecznego spoczynku wielu wybitnych pisarzy, artystów i naukowców.

Monumentalny grobowiec jest mistrzowskim połączeniem architektury i symboliki. Rzeźby „Żałoba ojczyzny” i „Zwycięstwo ojczyzny” wyrażają szacunek dla spuścizny pochowanych, a mozaikowa dekoracja i napisy podkreślają ideę nieśmiertelności ich dzieła. Na zewnętrznych ścianach widnieją imiona pochowanych postaci, w tym Karela Čapka, Alfonsa Muchy i Emy Destinnovej. 


Dzisiaj Slavín jest symbolem tożsamości narodowej i pamięci historycznej. Rekonstrukcja ukończona w 2002 roku przywróciła grobowcowi jego pierwotną godność, a nabożeństwa żałobne i ceremonie odbywają się tam do dziś. Wyszehrad pozostaje zatem nie tylko legendarną siedzibą czeskiej historii, ale także miejscem, w którym dziedzictwo wielkich osobowości jest zachowywane dla przyszłych pokoleń.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz