czwartek, 27 marca 2025

Pomnik Tysiąclecia w Budapeszcie (I)


Pomnik Tysiąclecia (węg. Millenniumi emlékmű) to pomnik znajdujący się na Placu Bohaterów w stolicy Węgier, Budapeszcie. Neoklasycystyczny zespół został zbudowany w latach 1896–1906 przez architekta Alberta Schickedanza i rzeźbiarza György Zalę, aby uczcić tysiąclecie państwa węgierskiego. Składa się z kolumny o wysokości 36 metrów i dwóch kolumnad o wysokości 13 metrów z licznymi figurami przedstawiającymi węgierskich bohaterów narodowych.

Na środku wznosi się 36-metrowa kolumna, która podtrzymuje pięciometrową figurę archanioła Gabriela. W jednej ręce trzyma koronę węgierską, a w drugiej podwójny krzyż apostolski. Legenda głosi, że archanioł ukazał się papieżowi we śnie i zaproponował, aby podarował narodowi węgierskiemu przygotowaną już koronę królewską.

U stóp kolumny znajdują się posągi konne księcia Árpáda i sześciu innych wodzów plemiennych z czasów podboju. Na tym pomniku wymienieni są (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) wodzowie plemion: Teteny, Ond, Kond, Arpad, Előd, Huba i Tas. 

Bezpośrednio przed Pomnikiem Milenijnym znajduje się Pomnik Bohaterów, odsłonięty w 1929 r., prosty kamienny blok z napisem: „Pamięci bohaterów, którzy poświęcili swoje życie za wolność naszego narodu i niepodległość narodową”.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz